Panevėžio plėtros agentūra

Vilmos Samulionytės fotografijų paroda „60 monumentų“

Parodos

Vilmos Samulionytės fotografijų parodos „60 monumentų“ objektas – civilinės metrikacijos skyriai. Lietuvoje jų yra šešiasdešimt. Sovietiniais laikais reorganizavus valstybinę santvarką, visuomenės ritualai turėjo taip pat kisti. Naujai įkurti Civilinės metrikacijos skyriai pakeitė buvusias tradicines santuokos vietas ir tai tapo vienintele oficialia institucija, kuri galėjo įteisinti santuoką. Tokios dirbtinai sukonstruotos erdvės staiga tapo ir „gyvenimo šventės” vieta, kurią seniau dažniausiai įprasmino bažnyčia.                  

Po Sovietų Sąjungos griūties Civilinės metrikacijos skyriai išliko ir toliau atlieka savo funkciją. Kitą vertus, dabar santuoką oficialiai galima vėl įteisinti ir bažnyčioje. Per pastarąjį dešimtmetį pastebimas nuoseklus metrikacijos skyrių tuštėjimas.

„Serijoje dokumentuojamas sovietinių laikų palikimas, kuris egzistuoja kaip reliktinis objektas, bet ne visai beatliekantis savo funkcijas. Fotografijų frontalinė kompozicija ir koncentracija į pagrindinį objektą – stalą, ant kurio pasirašomas sprendimas, nukreipia mintį į institucijos biurokratiškumą, o matomas interjerų dekoratyvumas išryškina dirbtinį erdvių sakralumą.

Serijoje naudojamas tipologiškumo principas dokumentuoja ir sovietinės ideologijos vizualios kultūros principus, ir savo tuštumu akcentuoja monumentalios pompastikos nehumaniškumą,“ – rašoma parodos anotacijoje.

Paroda veiks iki balandžio 1 dienos.