Stasio Povilaičio fotografijų parodos „Viena diena su Jonu Meku“ atidarymas

Parodos

Spalio 4 d. 17.15 val. bibliotekos II a. erdvėse atidaroma Stasio Povilaičio fotografijų paroda „Viena diena su Jonu Meku“. Apie iškilų kūrėją – poetą, filmininką, avangardinio kino krikštatėvį Joną Meką (1922–2019) yra daug rašoma, kalbama. Tokia didi asmenybė, jos gyvenimas ir kūryba duoda daug peno kitiems kūrėjams.

Bibliotekoje rengiamos parodos istorija siekia beveik 30 metų. Fotomenininkas S. Povilaitis, 1995 metais viešėdamas Niujorke, turėjo keletą tikslų: aplankyti galerijas, muziejus, įsigyti fotografijos knygų. Vienas svarbiausių – nufotografuoti garsųjį išeivijos lietuvį Joną Meką, kurio kūryba, ypač „Semeniškių idilės“, jam buvo padariusi didžiulį įspūdį.

Pasirodė, kad ne taip lengva bus įgyvendinti šį sumanymą. Nors pavyko susirasti Kino antologijos centrą, tačiau J. Meko ten nebuvo. S. Povilaitis ten sutiko režisierių Julių Ziz, lietuviškai Žižliauską. Gavo J. Meko telefonų numerius, bet nepavyko prisiskambinti nei į darbą, nei į namus. Tačiau laimingas atsitiktinumas, kad birželio 27 dieną archyve menininkas surengė talką. S. Povilaitis nusprendė fotografuoti J. Meką visą dieną, įamžindamas jį įvairiose situacijose.

Pasak S. Povilaičio, fotografuojant pavyko pagauti pačią J. Meko esmę – jo paprastumą, nuoširdumą, gebėjimą bendrauti su bičiuliais, kurie irgi užfiksuoti fotografijose. Parodoje eksponuojamuose darbuose pamatysime brolius Audrių ir Dalių Naujokaičius, Julių Ziz, Jefą Perkinsą ir kitus.

Stasys Povilaitis yra žinomas kaip arklių fotografijos meistras, tačiau jo archyvuose galima rasti ir kitokio pobūdžio fotomeno, kurį fotomenininkas kartas nuo karto parodo įvairiose parodose. Bitės bibliotekoje yra eksponuoti jo sukurti menininkų Stasio Eidrigevičiaus, Algimanto Aleksandravičiaus portretai. Parodos autorius šmaikštauja, kad fotografuojantis tik labai žymius menininkus, turinčius aukščiausius apdovanojimus, arba tuos, kurių kūryba jam patinka. Daugiausia yra fotografavęs legendinį režisierių Juozą Miltinį, kuris jo gyvenime užėmė ypatingą vietą. Savo archyve jis saugo ir Jungtinės Karalystės karalienės Elžbietos II fotografijas, kurias žada parodyti ateityje.

S. Povilaitis nuo 1989 metų yra Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys. 2005 metais jam buvo suteiktas meno kūrėjo statusas. Yra surengęs 15 personalinių parodų įvairiuose Lietuvos miestuose ir Varšuvoje (Lenkija).

Paroda veiks iki 2022 m. lapkričio 5 d.

Fotografijų paroda „Viena diena su Jonu Meku“ – renginys iš bibliotekos vykdomo projekto „Maža žemėlapyje, didi pasaulyje”.

Remia: Panevėžio miesto savivaldybė