Panevėžio plėtros agentūra

Paroda „Tėvynės ilgesys“

Parodos

Birželio 14 d. 17.15 val. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Atrijaus terasoje atidaroma paroda „Tėvynės ilgesys“, skirta Tremtinių ir politinių kalinių metams pažymėti.

Šią parodą surengė Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Panevėžio filialo nariai. Parodos organizavimo darbai subūrė aktyviausius narius ir dar kartą parodė, kaip svarbu jiems yra bendrauti.

Vienas iš parodos organizatorių – LPKTS Panevėžio filialo Valdybos narys Saulius Černa sakė, kad tik susikūrus šiai organizacijai Panevėžyje, čia užsiregistravo 3000 narių, dabar yra apie 1000. Aktyviai veikloje dalyvauja apie 150–200. Kai buvo sumanyta paroda „Tėvynės ilgesys“, daug žmonių panoro pasidalinti savo gyvenimo vaizdais iš Sibiro, buvo surinkta šimtai fotografijų. Kai kurių šeimų fotopasakojimai parodo ilgą gyvenimo tarpsnį. Buvo siūlyta surinkti fotografijas nuo 1948 m. iki 1958 m.

Žmonės nešė fotografijas iš savų albumų, ieškojo jų pas giminaičius. Krasnojarsko, Irkutsko sritys, Buriatija-Mongolija. Tos vietovės pažadino senus prisiminimus.

Nuotraukose užfiksuoti įvairūs ūkio darbai, svarbiausi įvykiai šeimose – Pirmoji Komunija, Motinos diena, laidotuvės. Šventės, kurios buvo taip laukiamos, tarp jų ir Kalėdos, kai eglutė, nors ir labai kukli, džiugina mažuosius. O per visas gražias progas galima padainuoti lietuviškų dainų, pašokti tautinių šokių, prisiminti Tėvynę ir jos tradicijas.

Kai susiburdavo daugiau žmonių, buvo ieškoma fotografo, kuris įamžintų tas akimirkas. Dabar žiūrėdami fotografijas tremtiniai pasijaučia tarsi broliai ir sesės, kai paaiškėja, kad tose pačiose vietose būta.

Gyventa tame pačiame barake, lankyta ta pati mokykla, dirbta tuose pačiuose laukuose. Kasdienybė rūsti, tačiau ją gali praskaidrinti geras agurkų derlius arba netikėtai atsiradęs muzikantas su armonika.

Visa tai atsispindi parodos „Tėvynės ilgesys“ fotografijose.

Kita labai svarbi ekspozicijos dalis – dailūs rankdarbiai. Siuvinėti takeliai, pagalvėlės, paveikslai. Siuvinėjimo motyvai patys įvairiausi – nuo lauko gėlių, tautinių raštų iki patriotinių motyvų, lietuviškos simbolikos.

Kai kurios moterys į savo paveikslus sudėjo Sibiro gyvenimo siužetus ir Lietuvos prisiminimus, persmelktus ilgesio.

Paroda veiks iki liepos 3 d.

Kviečiame dalyvauti, pamatyti, pažinti!

Daugiau apie parodą: https://www.pavb.lt/.../sibiro-fotografijos-ir-dailus.../