Luko Varanausko fotografijų parodos „Aktorių portretai“ atidarymas

Parodos

Dėmesio! Įėjimas į renginį tik su Galimybių pasu. Renginyje rekomenduojama dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugines veido kaukes.

 

Vilniaus dizaino kolegijos studento Luko Varanausko aktorių portretų paroda, jo prisilietimas prie teatro pasaulio nėra atsitiktiniai. Dar mokydamasis gimnazijoje, Lukas lankė Juozo Miltinio dramos teatro Vaikų ir jaunimo teatro studiją, ir iš meninio ugdymo dalykų mokykloje pasirinkęs fotografiją, ėmėsi pirmųjų teatro aktorių fotografavimo bandymų.

Parodoje „Aktorių portretai“, kurią dar pernai buvo numatyta surengti Teatro dienos proga kovo 27-tąją, dėl pandemijos taip ir netapusioje realybe, eksponuojamos dvidešimt aštuonios jaunojo menininko nuotraukos, įamžinusios teatro mylėtojams gerai pažįstamus aktorių veidus. „Gerai pažįstamus“ tėra sąlyginis apibūdinimas, nes fotografijose Lukas siekė perteikti ne aktorinius, scenoje matomus ir žiūrovams atpažįstamus amplua ar įsimintinus spektaklių personažus, bet žmogiškuosius asmenų bruožus. Tam jis pasirinko stambų planą, ir daugumą aktorių fotografavo trimis ketvirčiais, šviesos ir šešėlių santykiais siekdamas paryškinti tai, kas yra charakteringa kiekvienam veidui. Visi šios parodos galerijos „dalyviai“ yra fotografuoti skirtingose vietose, taip pabrėžiant žmogaus individualumą, nors stambus planas ne visada leidžia tą aplinką pamatyti. Tiesą sakant, ji yra akivaizdžiai antraplanis fotografijų elementas, tik subtiliai papildantis nepakartojamus veidų reljefus, kontūrus ir jų išraiškas. Visą parodą jungia monochrominis, juodai baltas koloritas, suteikiantis asmenims didesnio mąslumo, o drauge stilistiškai apjungiantis parodos kūrinius ir leidžiantis pajusti žiūrovams tam tikrą tik nespalvotai fotografijai būdingą intrigą, susijusią su nelengvai apibūdinamu svajingumo, nostalgijos, asmenų vidinio turtingumo jausmu. Šiomis priemonėmis, nors pirmiausiai kalbėdamas apie žmogų, Lukas Varanauskas netiesiogiai nurodo ir į asmenų profesiją, į aktorystę, kupiną išgyvenimų, įtampos, minties dinamikos, ženklinančių kuriančių žmonių pasaulį. (Dr. Dalia Karatajienė)

 

Fotografijų parodos atidarymas: rugsėjo 25 d. 14 val. Juozo Miltinio dramos teatre.

Žiūrovų, kurie turi ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų požymių (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.) paprašysime nedelsiant palikti renginio vietą, todėl žiūrovus, turinčius turi ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų požymių prašome į renginio vietą nevykti.