Kaip postmoderniame šiandienos pasaulyje pristatyti liaudies meną, kad įžvelgtume jo grožį? Ar pavyktų į tradicinę lovatiesę pažvelgti kaip į meno kūrinį? Ką joje įžiūrėtume? Ką šimtamečiuose raštuose perskaitytume apie savo šaknis? Kokį atskleistume lietuvio estetinį pojūtį?
Lietuvos nacionalinio muziejaus parodoje „Etnografinis opartas muziejų kolekcijose“ bandome ieškoti atsakymų į šiuos klausimus. Parodoje pristatomi devyni žymiausio Lietuvos optinio meno meistro Kazio Varnelio (1917–2010) tapybos darbai ir beveik šešios dešimtys Panevėžio kraštotyros ir Nacionalinio muziejų kolekcijose saugomų audinių – lovatiesių, kapų, marškų, „divonų“ ir kt. Vėlyvojo modernizmo atstovo geometrinių abstrakcijų kompozicijos gretinamos su šimtamete autentiška optinių raštų tekstilės tradicija.Parodoje pristatoma šimtmečio tradicija – audiniai nuo XIX a. II pusės iki XX a. II pusės, dažniausiai austi diminiu audimu, tačiau yra ir ruoželiniu bei figūriniu ruoželiniu ar kombinuotu audimu austų lovatiesių.
Kviečiame įsižiūrėti į pulsuojantį raštų ritmą ir atrasti liaudies tekstilės gyvybingumą bei sąsajas su profesionaliuoju šiuolaikiniu menu.
Parodos komanda:
Projekto vadovas dr. Arūnas Astramskas, Panevėžio kraštotyros muziejus
Parodos kuratorė dr. Miglė Lebednykaitė, Lietuvos nacionalinis muziejus
Parodos architektė Ieva Cicėnaitė, Lietuvos nacionalinis muziejus
Parodos konsultantės: Živilė Paipulaitė, Lietuvos nacionalinis muziejus, ir Vitalija Vasiliauskaitė, Panevėžio kraštotyros muziejus
Restauratorės: Anželika Juodišienė, Renata Prielgauskienė ir Julija Riškutė, Lietuvos nacionalinis muziejus
Tekstilės atkūrimo dirbtuvių darbuotojos: Alina Žemienė ir Daiva Ona Šopienė, Lietuvos nacionalinis muziejus
Organizatorius | Panevėžio kraštotyros muziejus
Partneriai | Lietuvos nacionalinis muziejus, Panevėžio miesto dailės galerija
Rėmėjai | Lietuvos kultūros taryba, Panevėžio miesto savovaldybė
Informaciniai rėmėjai | „Senvagė“, „Sekundė“, JP.lt
Dalintis nuoroda el. paštu