Panevėžio plėtros agentūra

Agniaus Jankevičiaus spektaklio „Tas keistas nutikimas šuniui naktį“ premjera

Spektakliai

Rugsėjo 2 ir 3 dienomis Juozo Miltinio dramos teatre įvyks Agniaus Jankevičiaus spektaklio „Tas keistas nutikimas šuniui naktį“ premjera. Pagal to paties pavadinimo Marko Haddono romaną sukurta pjesė (adaptacijos autorius – Simonas Stephensas) pakvies žiūrovus pajusti pasaulį kitokiomis, autizmo spektro sutrikimą turinčio paauglio, akimis. Tai antrasis Agniaus Jankevičiaus darbas Juozo Miltinio dramos teatro scenoje.

 

Penkiolikmetis Kristoferis Bunas, turintis autizmo spektro sutrikimą, pasižymi išskirtiniu protu – jis begalo atidus detalėms, puikiai išmano matematiką, domisi kosmosu, tačiau sunkiai sugyvena su savo kasdiene aplinka, nemėgsta būti liečiamas, nepasitiki žmonėmis. Paauglys kartu su tėvu gyvena saugiame, pagal savo poreikius subalansuotame pasaulyje.

 

Vieną naktį, septynios minutės po vidurnakčio, berniukas randa mįslingomis aplinkybėmis užmuštą kaimynės ponios Širs šunį Velingtoną. Pasijutęs kaltinamu dėl šuns žūties, Kristoferis nusprendžia surasti tikrąjį nusikaltėlį, tačiau nė nenutuokia, kur jį nuves šis keistas įvykis.

 

2003 metais pasirodęs Marko Haddono romanas „Tas keistas nutikimas šuniui naktį“ (Lietuvoje 2004 m. romaną išleido „Tyto alba“, 2020 m. perleido „Sofoklis“; vertėja Birutė Bersėnienė) greitai tapo tarptautiniu bestseleriu ir buvo apdovanotas daugiau nei 17 literatūros prizų. 2019 m. „The Guardian“ sudarytame 100 geriausių XXI a. knygų sąraše „Tas keistas nutikimas šuniui naktį“ buvo įvertintas 19 vieta.

 

2012 m. romaną scenai adaptavo anglų dramaturgas Simonas Stephensas. Ši romano adaptacija tapo vienu labiausiai kritikų įvertintų Stephenso darbų – 2015 m. ji gavo Tony apdovanojimą „Geriausios pjesės“ nominacijoje.

 

Spektaklio režisierius A. Jankevičiaus teigia, jos šis spektaklis jam asocijuojasi su Luiso Kerolo knyga „Alisa stebuklų šalyje“:

„Luiso Kerolo knygoje paprasta Karalienės Viktorijos laikų mergaitė prapuola į keistą pasaulį, kuris veikia pagal jai nepažinias taisykles ir logiką. Iš tos kreivos, absurdiškos aplinkos mergaitė įsikvėpia kūrybiškumo savo kasdieniam pasauliui, kuris buvo per daug nuspėjamas ir nuobodus. Simono Stephenso pjesėje tai yra tarsi apversta aukštyn kojomis – Kristoferis Bunas čia susiduria su tikru pasauliu ir jo, pagrindinio veikėjo, dėka pamatome mūsų realybės nepatrauklumą. Man ši pjesė yra pasakos ir ne pasakos, svajonės ir realybės, tikslo ir betiksliškumo susidūrimas. Tai istorija apie labai kūrybingą ir siaubingai vienišą žmogų, kuris bet kokia kaina nori išlikti ir gyventi.“

 

Kartu su A. Jankevičiumi spektaklį kuria scenografijos ir kostiumų dailininkė Laura Luišaitytė, šviesų dailininkas Paulius Jakubėnas, videomeninikas Arvydas Gudas, režisieriaus asistentė Sandra Juzėnienė. Vaidina: Giedrius Arlauskas, Kamilė Galkutė, Dainius Jankauskas, Ligita Kondrotaitė, Ieva Labanauskaitė, Emilis Pavilionis, Toma Razmislavičiūtė, Laimutis Sėdžius, Jolita Skukauskaitė, Saulius Čiučelis, Gabrielė Baubaitė.