Panevėžio plėtros agentūra

Spektaklis „Bowel“

Spektakliai

ĮDOMUS FAKTAS: kuriant šį spektaklį režisierius ir aktoriai visi drauge žaidė kompiuterinį žaidimą The Sims, kuris padėjo sukurti vaidmenis bei išgryninti spektaklio formą.

Šiuolaikiniai bendravimo standartai yra mūsų nauja kultūra. Kaip ir kiekvienas siekis, idealas tampa virtualia realybe – ta, kurioje norėtume gyventi, bet yra šiek tiek netikra. Norėdami gyventi tokioje realybėje patys tampame šiek tiek netikri. Kaip ir The Sims žaidimo veikėjai, užsiprogramuojame kokiam nors socialiniam vaidmeniui, išmokstame tam tikroje aplinkoje reikalingas frazes, atitinkamas reakcijas, atliekame užprogramuotas funkcijas ir po truputį pamirštame, kas esame iš tikrųjų. „bowel“ – tai spektaklis apie mus supančius kultūros kodus. Spektaklyje vaidina 4 skirtingų kartų personažai ir nors jų kodai skiriasi, jie visi kaip Simsai, įstrigę pasikartojančiuose, užprogramuotuose vaidmenyse.

Kitokią teatro patirtį kuriantis spektaklis analizuoja tapatybės ir ją formuojančių kasdieninių įtakų sąveiką. Čia realybė persipina su virtualiu pasauliu, o per vaizdus ir pojūčius nagrinėjama monotonija, rutina. Šios būsenos tampa veiksmo pagrindu, jas kūrinio veikėjai išgyvena siurrealistiškai komiškame pasaulyje. Žiūrovai kviečiami pakeisti perspektyvą, kurioje suvokiame save, atmesti sau iškeltus ar įbruktus, ribotus prasmės ir tikslo suvokimus.

Spektaklio ir jam specialiai parašytos pjesės koncepcijos pagrindu tapo žymiojo prancūzų teatro meistro Antonino Artaud (1896–1948) teatro principai, jo kūrybinis metodas ir jo pirmoji pjesė „Kraujo purslai“ (pranc. „Jet de Sang“). Lietuvoje niekada nestatyta prancūzų menininko pjesė pateikia fantastišką žmogaus ir pasaulio sukūrimo bei sunaikinimo (savinaikos) įvykių eigą. Tuo tarpu Naubertas Jasinskas nagrinėja šiuolaikinio žmogaus tapatybės efemeriškumą.

Spektaklio sklaidą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Režisierius Naubertas JASINSKAS už spektaklį „bowel“ 2022 m. apdovanotas Auksiniu scenos kryžiumi, kaip geriausias jaunasis menininkas. Įtrauktas į 2022 m. tarptautinio teatro festivalio programą „Sirenos".