Panevėžio plėtros agentūra

Menininkės Dovilės Gecevičės parodos „Simboliai tarp pasaulių: Kokeshi lėlės ir baltų kultūros ženklai“ atidarymas

Parodos

Ši paroda – tai dviejų kultūrų dialogas, kuriame susitinka Rytų estetika ir baltų ženklų paslaptingumas. Japonų tradicinės kokeshi lėlės, pasižyminčios minimalistine forma ir subtilia išraiška, įgauna naują tapatybę, papuoštos baltų ornamentika.

Kokeshi lėles japonai sukūrė Edo periodu – XVII amžiuje. Tradicinės kokeshi lėlės – tai japoniškos medinės lėlės, turinčios ilgą istoriją ir svarbią kultūrinę reikšmę. Jos dažniausiai gaminamos iš medžio ir turi paprastą, minimalistinį dizainą su ryškiai dažytais drabužiais bei veidais. Paprastai lėlių kūnai būdavo dekoruojami floristikos motyvais. Kokeshi kilmė - šiaurės Japonija. Šis žodis kildinamas: „pagaminta iš medžio“ ir „lėlė“. Kultūrinė reikšmė Kokeshi lėlės yra daugiau nei tiesiog žaislai – jos turi simbolinę reikšmę. Lėlės
dažnai būdavo siejamos su gerove, sveikata ir laime, ar kitomis vertybėmis.

Baltų kultūrą galima apibūdinti kaip unikalią ir daugialypę kultūrinę tradiciją, kuri susiformavo šimtmečius trukusioje istorijoje. Baltų simboliai – amžini ženklai, nešantys apsaugą, harmoniją ir ryšį su gamta. Juos perkėlus ant kokeshi lėlių gimsta unikalus vizualinis pasakojimas, kuriame susilieja dviejų kultūrų grožis.

„Šia paroda kviečiu pažvelgti į meną kaip į jungtį tarp skirtingų civilizacijų ir atrasti naujas reikšmes senose formose. Kiekviena lėlė tampa tarsi tiltu tarp kultūrų, įprasminančiu universalų žmogaus ryšį su tradicija ir simbolika. Kokeshi lėlytės yra tarsi dvasinės vertybės, kurias žmonės gali atrasti savyje arba nuoširdžiai palinkėti šalia esančiam žmogui. To ir linkiu kiekvienam iš mūsų!“

Paroda teatro fojė veiks nuo gegužės 15d. iki birželio 20d.
Lankymas nemokamas.